Smiltsērkšķu produkcija un tās pielietošana (uzturā - sula, ogas, eļļa, biezenis, pulveris, ievārījums; skaistumkopšanā - skrubis)


Smiltsērkšķus iespējams  pielietot dažādos veidos - gan iekšķīgi, gan arīgi - gan svaigā, gan apstrādātā veidā. Šajā rakstā tiks apskatīti daži smiltsērkšķu pielietošanas veidi un noderīgas receptes.

Lietošana uzturā.
Svaigas ogas:
Pats vienkāršākais veids ogu lietošanai uzturā ir nobriedušu augļu vākšana un tūlītēja apēšana mērenā daudzumā.
Smiltsērkšķu lietošanā nav ierobežojumu, jo pārdozēšanas efekti nav novēroti, izņemot, ja ir paaugstināta jutība pret PP vielām, kā arī dažādas kuņģa vainas.

Recepte - Svaigais gardums:
Sastāvdaļas (Ogu attiecības noteikti var mainīt pēc vēlmēm):
* Smiltsērkšķi 0,5 l
* Dzērvenes 0,5 l
* Medus pārliešanai
Visu samaisa. Vislabāk - atstāj uz nakti ievilkties. Lieto svaigā veidā, vai pievieno saldajiem ēdieniem, piemēram, saldējumam, jogurtiem.

Saldētas ogas:
Lai pie skābenā našķa tiktu arī ziemā - smiltsērkšķu ogas var saldēt, kā jebkuras dabas veltes un pēc tam lietot uzturā gluži tāpat kā tikko vāktas ogas. Saldētas smiltsērkšķu ogas piemērotas tiem, kas vēlas lietot neapstrādātus augļus vai paši izmēģināt smiltsērkšķu produktu gatavošanas romantiku. Nepastrādātas ogas saglabā visvairāk vitamīnu un minerālvielu, ko jūs saņemat, lietojot uzturā gan augļa mīkstumu, gan augļapvalkā esošās uzturvielas. Saldētavā smiltsērkšķu augļus var glabāt gan veselus, gan saberztus - ar cukuru vai bez tā. Ogas atlaidinot, tās var lietot tāpat kā svagās ogas.

Smiltsērkšķu sula:
Smiltsērkšķu sulu iegūst no svagām ogām, ar īpašu sulu spiedi izspiežot sulu. Parasti iegūto sulu realizē nekavējoties vai sasaldē ilgākai uzglabāšanai. Sulu, lai uzglabātu, var arī karsēt, taču tādā gadījumā zūd daļa no vērtīgajām vielām.
Smiltsērkšķu sula pēc tās iegūšanas noslāņojas - virspusē nostājas bieza, spilgti oranža krēmveidīga masa, vidējā slānī - masa ar augstu piesātināto un polinepiesātināto tauskābju saturu, bet zemākajā līmenī sastājas augļu daļiņu nosēdumi un viegli oranža - gandrīz caurspīdīga sula.
Parasti imunitātes līmeņa stiprināšanai ārsti iesaka izlietot ~2 litrus smiltsērkšķu sulas pirms ziemas sezonas, atkārtojot šādu devu arī ziemas periodā un pavasarī. Pilnīgi pietiekami ir lietot 1-2 tējkarotes pie tējas vai kafijas katru dienu. Jūtot saslimšanu ar gripu, ieteicams lietot 30- 50 ml sulas ik pēc 1-1,5 stundām. Ļoti veselīgi smiltsērkšķu sulu lietot arī topošajām māmiņām. Šo produktu atšķaidītā veidā var dotarī pavisam maziem bērniem zīdaiņa vecumā.

Receptes
1) Lai pazeminātu holesterīna līmeni, varat izmantot arī šādu recepti - sajauciet 50 gr smiltsērkšķu sulas ar deserta karoti medus un pievienojiet 100 gr tīra ūdens. Lietojiet 2 - 4 tējkarotes dienā vismaz nedēļu.

2) Smiltsērkšķu sulu var pievieno arī dažādām jauktajām sulām, nektāriem un dzērieniem. Piemēram 1:1:1 sajauc ar ābolu un burkānu sulām.

3) No smiltsērkšķu sulas var pagatavot gardus kokteiļus. Smiltsērkšķu skābenums izcili sader ar piena produktiem.
Saldējuma/piena kokteilis:
Sastāvs:
* Smiltsērkšķu nektārs 0,2 l (vai pēc garšas);
* Saldējums "Plombīrs" (vai piens, 2%) 0,5 l;
* Banāns 1 gab.
Visu liek blenderī un puto apm. 1-2 min. Kokteilis ir gatavs baudīšanai.

Kokteilis ar raudzētiem piena produktiem:
* Smiltsērkšķu nektārs 0,3 l (vai pēc garšas);
* Kefīrs vai Rūgušpiens 1,0 l;
* Banāni  2 gab.;
* Kardemons  1/2 deserta karotes;
* Kanēlis 1/2 deserta karotītes;
Visu liek blenderī un puto apm. 1 min. Kokteilis ir gatavs baudīšanai.

Piena dzēriens:
Sastāvs:
* Smiltsērkšķu nektārs 0,2 l (vai pēc garšas);
* Piens, 2% 0,5 l;
Sajaucot smiltsērkšķu sulu ar pienu, iegūst kefīram līdzīgu saldskābu dzērienu

Apstrādātas ogas:
Smiltsērkšķus lieto ne tikai svaigus, bet arī žāvē, gatavo želejas, ievārījumus un citus saldos ēdienus, kā arī pasniedz pie pamatēdieniem.

Receptes
Smiltsērkšķu-ābolu/ķirbju ievārījums
Sastāvdaļas
* 700 g smiltsērkšķu orgu
* 1 kg ābolu/ķirbju
* 1 apelsīns
* 700 g cukura
Smiltsērkšķu ogas samaļ un izberž caur smalku sietu. Ābolus nomizo, izgriež serdes un samaļ. Apelsīna miziņu norīvē ar rīvi, pašu apelsīnu nomizo, pēc iespējas vairāk noņemot baltās plēves, un sagriež mazos gabaliņos.
Ābolu un smiltsērkšķu biezeņus samaisa, pieliek apelsīna gabaliņus, pieber rīvēto apelsīna miziņu, uzvāra. Pieber cukuru un vāra uz nelielas uguns vēl 5-10 minūtes. Ļauj mazliet pastāvēt, lai apelsīna gabaliņi vienmērīgi sadalās pa ievārījumu, lej burkās un aizvāko.

Žāvēti smiltsērkšķi:
Smiltsērkšķu pulveri var vienlīdz labi izmantot kā piedevu jogurtiem un kūkām, gan arī kā garšvielu zivju vai gaļas ēdieniem, un pat bagātināt  maizes izstrādājumus. Tas labi garšos kopā ar medu. Pulveris tiek iegūts, smalki samaļot kaltētus smiltsērkšķu augļapvalkus (miziņas) un sēkliņas, kas satur lielu daļu vērtīgo vitamīnu.

Smiltsērkšķu eļļa:
Smiltsērkšķu eļļa satur unikālu vitamīnu kombināciju un bioloģiski aktīvas vielas, tajā skaitā, karotinoīdus, tokoferolus, kas ir svarīgi, lai normalizētu organisma taukskābju darbību. Tai ir spirdzinoša ietekme.
Eļļa efektīvi atjauno spēkus cilvēkiem pēc vēdera operācijām, smagas fiziskās un psiholoģiskās slodzes, nervu stresa.
Tai ir imūnsistēmu stimulējoša ietekme, aktivizē iekšējos spēkus, paaugstina organisma pretestību pret ārējiem kairinātājiem (mikrobiem, vīrusiem, baktērijām).

Piemīt sāpju remdinošas (t.i., pretsāpju) un antibakteriālas īpašības.
Ieteicama:
* kuņģa-zarnu trakta slimību (kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, hroniska kolīta, aizcietējumu, hroniska gastrīta, gremošanas traucējumu, krekinga tūpļa, iekšējo hemoroīdu, dedzināšanas) ārstēšanai;
* kā papildus līdzeklis dermatoloģijā, zobārstniecībā, ginekoloģijā;
* lai novērstu un ārstētu aterosklerozi un deģeneratīvus procesus miokarda gadījumā.

Sastāvdaļas:
* vitamīni C, E, F,
* vitamīnu vielas, karotīns, B grupas vitamīni,
* linola un linolēna taukskābes,
* B-sitosterīns - spēcīgs antisklerotiķis, antagoniska viela pret holesterīnu.

Lietošana:
Iekšķīgi - pa 1 tējkarotei 2 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.

Kuņģa čūlas, gastrīta ārstēšanai nozīmē pa 1 tējkarotei 2-3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Ceturto reizi - naktī. Lietošanas sākumā kopā ar 1 tējkaroti sviesta, pakāpeniski palielinot līdz 1 ēdamkarotei. Ārstēšanas kurss - 1 mēnesis.

Eļļai un smiltsērkšķu sulai piemīt pretmikrobu iedarbība. Tās labi palīdz angīnas, tonsilīta, u.c. augšējo elpvadu slimību ārstēšanai. Ar smēreļļu ātri dziedina faringītus, rinītus un citas deguna dobuma slimības.

Eļļas iegūšana:
Sulu var izspiest ar parasto virtuves kombainu, ar kuru spiež sulu no burkāniem, āboliem, utt. Pēc tam, kad sula apm.5-10 dienas nostāvas tumšā, vēsā vietā, tad pa virsu nostājas eļļa, ko uzmanīgi noņem. Tas ir vieglākais process, kā iegūt eļļu.
Otrs veids eļļas ieguvei, kas ir arī kauliņos un biezumos, kas paliek pāri no sulas spiešanas: masu izžāvē, to var darīt cepeškrāsnī. Tad smalki samaļ kafijas dzirnaviņās vai virtuves kombainā. Sasmalcināto masu sadala vairākās daļās. Pirmo daļu un aplej ar kvalitatīvu eļļu (vislabāk - augstas kvalitātes olīveļļu) un liek cepeškrāsnī 1,5 stundas sildīties apm. 50o C. Tad atdala eļļu no masas, ar kuru aplej nākamo porciju un turpina to pašu procesu. Vairakkārt uzlejot un nostādinot biezumus, beigās tiek iegūta tumši oranža eļļa.


Ārīga lietošana:
Smiltsērkšķus var lietot arī ārīgi - ja ādu bojājuši radioaktīvie stari, radies apdegums, ekzēma, deguna, rīkles un acu gļotādas iekaisums, kā arī ginekoloģiskas saslimšanas.

Smiltsērkšķu eļļa
Tautas medicīnā kopš seniem laikiem smiltsērkšķu eļļa pazīstama ar savu pretiekaisuma, audu atjaunojošo un dziedējošo efektu. Ārīgi lieto kā palīglīdzekli brūču, čūlu, apdegumu, kā arī ādas un gļotādu bojājumu dziedēšanai.
Trauslus nagus var kopt - reizi dienā ieberzējot smiltsērkšķu eļļu nagu slānī - procedūru turpinot katru dienu 1,5 - 2 mēnešus.
Smiltsērkšķu eļļu var pievienot krēmam vai tīrā veidā lietot ķermeņa ādas mitrināšanai un barošanai.

Smiltsērkšķu lapas un mizas (zari)
Lieto kompresēs locītavu un muskuļu sāpju remdēšanai.
Reimatisko sāpju mazināšanai ārīgi var lietot smiltsērkšķu lapu sautējošās kompreses.

Matu veselībai
Uzlējumu no smiltsērkšķu lapām un mizas iesaka pret matu izkrišanu.
Matu skaistumam var lietot šādu uzlējumu: 2 ēdamkarotes smiltsērkšķu ogu un lapu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens. Pēc 2 stundām nokāš - katru vakaru ar uzlējumu ierīvē galvas ādu.

Matu kopšana: 2 stundas pirms mazgāšanas galvas ādā ieberzē smiltsērkšķu eļļu. Var izmantot arī ūdens emulsiju. Rūpīgi mazgā ar šampūnu.


Informācijas avoti:
https://vogroup.eu/ellas-100/smiltserksku-ella/;
https://www.irlaiks.lv/health/diet/healthfood/article.php?id=5489595;
https://www.zeltoga.lv/;
https://www.body-soul.lv/joga/jogas-veikalins/smiltserksku-nektars-jogas%20veikalina/;
https://www.ogudarzs.lv/lv/produkti/

Komentāri (0)    

Atpakaļ