Smiltsērkšķu izmantošana ārstniecībā



Foto: Personīgais arhīvs
Smiltsērkšķi kādreiz tika uzskatīti par nevērtīgiem nezāļaugiem, tomēr šāds uzskats ir nevietā. Jau senatnē cilvēki zināja par smiltsērkšķu dziedinošām īpašībām. Mūsu dienās smiltsērkšķi sāk atgūt savu popularitāti ne tikai kā krāšņumaugi, bet arī kā ārstniecības augi. Turklāt smiltsērkšķi pieder pie augiem, kas satur gandrīz visus vitamīnus un daudz dažādu citu bioloģiski aktīvo savienojumu.

Smiltsērkšķi ir unikāli ar to vien, ka praktiski visu augu var izmantot ārstniecības nolūkos. Tradicionāli izmanto smiltsērkšķu augļus, lapas, mizas, dzinumus - tos pielieto gan iekšķigi, gan ārīgi.
Iekšķīgi lieto pret avitaminozi; hipovitaminozi; cingu; mazasinību; hemeralopiju (krēslas aklumu); aterosklerozi; hipertensiju; sirds mazspēju; podagru; reimatismu; cistītu; kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu; aizkuņģa dziedzera iekaisumu; aknu un žultsceļu, saaukstēšanās un vīrusinfekcijas slimībām; infekcijas slimībām. Lieto arī par organismu spēcinošu līdzekli.

Ārīgi lieto pret staru terapijas izraisītiem ādas bojājumiem, apdegumu, apsaldējumu, izgulējumu, brūcēm, trofiskām čūlām, ekzēmas, vilkēdes, mutes, rīkles un deguna gļotādas iekaisumu; vēnu varikozes, barības vada un citiem audzējiem, dzemdes kakla eroziju, dzemdes gļotādas iekaisumu, kolpītu citām ginekoloģiskām slimībām. Izmanto arī kosmētikā.

Farmakoloģijā galvenokārt tiek izmantota smiltsērkšķu ogu eļļa, kas tiek lietota gan tīrā veidā, gan aerosolos, sīrupos, kapsulās, emulsijās, ziedēs, gelos, pastās, supozitorijos.

Smiltsērkšķu farmakoloģiskās darbības spektrs ir ļoti plašs, turklāt ārstniecībā izmantojams viss augs, ne tikai augļi. Lai gan smiltsērkšķu farmakoloģiskā darbība ir daudz pētīta, tomēr pētījumi arvien vēl turpinās, lai varētu atklāt jaunas iespējas smiltsērkšķu izmantošanai, palielinot augu un to bioloģiski aktīvo savienojumu izmantošanu medicīnā. No smiltsērkšķiem gatavotos preparātus var lietot gan profilakses nolūkam, gan arī ārstniecībā, novēršot vai mazinot ķīmiski sintezēto līdzekļu lietošanu.


Avots:Dr. chem. Ieva Leimane, Farmakognozija, Smiltsērkšķi.


Komentāri (0)    

Atpakaļ